Olympus známý i neznámý

Když se řekne slovo „Olympus“, každá si vybavíme nějaký fotoaparát, ať už klasický filmový, nebo v dnešní době především digitální. Ne všechny ale víme, že společnost Olympus je po celém světě známa jako největší výrobce a dodavatel profesionální medicínské a laboratorní techniky, kam patří všechny možné typy endoskopů, mikroskopů a jiné. Jelikož se však s touto technikou setkáme většinou až v okamžiku, kdy nás něco tělesně trápí, zůstaňme raději u té, která nám přináší radost v průběhu celého našeho života – totiž u fotoaparátů.

Hned na úvod si řekněme, že Olympus je průkopníkem zcela nové kategorie fotoaparátů, které říkáme „bezzrcadlovky“, nebo také „systémové fotoaparáty“. O co jde?

Asi každý, kdo někdy fotil, slyšel o zrcadlovkách a o kompaktech. Zrcadlovky, jakožto fotoaparáty s velkým senzorem poskytují úžasné fotografie, mají možnost měnit objektivy a docílit nádherných záběrů s malou hloubkou ostrosti (rozuměj s rozostřeným pozadím). Jejich zásadní nevýhodou je velký rozměr, vysoká hmotnost a především ne příliš elegantní provedení. Opakem jsou kompaktní fotoaparáty, které se vejdou do každé kabelky či kapsy, existují v mnoha designových variacích i barvách. Nevýhoda většiny kompaktů ovšem spočívá v malých čipech, tedy ne příliš kvalitních fotkách (ve srovnání se zrcadlovkami). Optimální variantou by tedy bylo spojit velký snímač a špičkové funkce zrcadlovky s malými rozměry a elegantním tvarem kompaktů.

 

Fotoaparát Olympus PEN

A přesně to bylo hlavní myšlenkou vývojářů společnosti Olympus, když před několika roky přišli s „bezzrcadlovkami“, tedy fotoaparáty, které dokáží všechno to, co profesionální zrcadlovky, včetně výměny objektivů, použití externích blesků, ručního i automatického nastavení expozice a mnoho dalšího, přičemž si zachovávají malé rozměry kompaktů a doplňují je o vysoce elegantní design a prvotřídní materiálové zpracování. Tyto fotoaparáty Olympus označuje jako řady OLYMPUS PEN a OLYMPUS OM-D.

S nimi se rozhodně nemusíme stydět vyrazit do společnosti ve večerních šatech. Stejně tak, jako elegantní kabelka, nám jako módní doplněk poslouží i Olympus PEN. Rozhodně nás nijak nezatíží, ani nám nebude dělat ostudu, jako by tomu bylo v případě, kdy bychom si sebou vzaly velkou plastovou černou zrcadlovku.

Pokud nehodláme slevit z kvality fotek, na které jsme zvyklé, rády se pochlubíme prakticky profesionálními výsledky a zároveň chceme zůstat věrné svým volnočasovým aktivitám jako je cyklistika, lezení, turistika a jiné sporty, při kterých je každé kilo v batohu navíc znát, pak jsou fotoaparáty PEN nebo OM-D pro nás vynikajícím řešením.

Fotoaparát Olympus PEN

Pro případ, že nás baví skutečně extrémní sporty, při kterých jsou kladeny extrémní nároky i na foto techniku, pak lze využít speciálních podvodních pouzder, do kterých se PENy nebo OM-D fotoaparáty pohodlně uloží k bezpečnému přežití, anebo si vybrat jeden ze super odolných kompaktů OLYMPUS TOUGH, které jsou bez jakéhokoli dalšího pouzdra vodotěsné, mrazuvzdorné a nárazuvzdorné.

Ať už si vybereme jakkoli, to nejdůležitější, co při focení potřebujeme je mít dobré světlo. www.olympus.cz/PEN